Hej Ølgaard
Tak for din interesse for dette herlige gamle våben - jeg er ikke på nogen måde kvalificeret ud i gamle blankvåben, men jeg finder dem ganske spændende - især måske den historie de bærer med sig, og som vi kun sporadisk får lov at se ind i.
Jeg har gennem en årrække renoveret såvel gamle som nyere skydevåben, hvilket jeg stadig gør når jeg falder over noget interessant. Desværre sætter nye regler på afgifter til våbentilladelser en vis dæmper på interessen.
Så er det jo unægteligt noget mere bekvemt med den gratis våbentilladelse til blankvåben "uden antal".
Nå men tilbage til officerskården - Efter en del renovering af bestående skader og mangler, ender mit foreløbige arbejde med en så troværdig udgave som det var muligt. (se billede)
Hvis der findes personer eller steder, hvor der kan findes originale reservedele, så vil det da være super.
F.eks. : parerstang og knappen med rigsvåben.
Det er netop her jeg har måtte modificere.
Hilsenh Ebbe
Roskilde
![Billede]()